Central California Research Sympoium 

CCRS 2022 Symposium Results 

  • CCRS Header

    Welcome to the home page of the Central California Research Symposium 

     

    Stay tuned on our social media for updates: 

    Twitter: @fresnostateRSP

    Instagram: @fresnostatersp

  • Dr. Matthews Workshop

    Designing Effective Research Presentations 

    To assist you in preparing for your oral or poster presentation, our office will be hosting a special workshop featuring guest speaker Dr. Justin Matthews. Dr. Justin Matthews is a former CCRS participant who, after graduating from Fresno State, obtained his PhD from UC Merced and now teaches at CSU, Monterey Bay.

    Friday, April 8, 2022 
    10:00 AM

     

     

Call Proceedings

YouTube

Welcome Remarks | 8:00 am - 8:15am 

JOIN Webinar 

Plenary Session | 12:00pm- 1:05pm 

JOIN Webinar

Oral Presentations

Oral Presentation | Session A | 8:15 am- 9:45 am (Undergraduate)  

JOIN LIVESTREAM 

8:15- H. Kumagai (124) Mechanical Eng UG


8:30- V. Ohanian (129) Electrical & Computer Eng UG


8:45- B. Irineo (130) Electrical & Computer Engineering UG


9:30- L. Ramos (N/A) Physics UG


Oral Presentation | Session B | 8:15 am- 9:45 am (Graduate) 

JOIN LIVESTREAM

8:15- A. Lopez (32) Biology G

8:45- R. Riley (36) Biology G

9:00- J. Duque (37) Biology G

9:15- N. Green (38) Biology G

9:30- T. Duong (43) Biology G

Oral Presentation | Session C | 8:15 am- 10:00 am (Undergraduate) 

JOIN LIVESTREAM

8:15- L. Bezaire (126) Criminology UG

8:30- R. Hauge (117) Criminology UG

9:00- J. Ayerza (122) Criminology UG

9:15- S. Black (113) Child & Family Science UG

9:30- E. Higgs (114) Political Science UG

9:45- A. Walker (125) Political Science UG

Oral Presentation | Session D | 8:15 am- 9:30 am (Doctoral) 

JOIN LIVESTREAM

8:15- O. Ruiz (1) Ed Leadership

8:30- K. Yang (2) Ed Leadership

8:45- P. Robertson (3) Ed Leadership

9:00- J. Cinquini (6) Ed Leadership

9:15- D. Daclan (5) Ed Leadership

Oral Presentation | Session E | 8:15 am- 9:15 am (Faculty) 

JOIN LIVESTREAM

8:15- M. Markin (10) Math/Faculty

8:30- M. Berber (8) Civil & Geomatics Engineering/Faculty

9:00- E. Laroche-Pinel (11) Viticulture & Enology/Faculty

 

Oral Presentation | Session F | 10:00- 11:55 am (Graduate)

JOIN LIVESTREAM

10:00- A. Tang (29) Civil Engineering G

10:15- U. Shah (41) Civil & Geomatics Engineering G

10:45- C. Dwyer (46) Chemistry & Biochemistry G

11:00- V. Mahajan (39) Physics G

Oral Presentation | Session G | 10:00- 11:55 am (Graduate) 

JOIN LIVESTREAM

10:00- E. Fernandez (45) Biology G

10:15- M. Cabrellero (44) Biology G

10:30- L. Biehler (50) Biology G

10:45- M. Soriano (34) Plant Science G

11:00- M. Fernando (35) Plant Science G

11:15- H. Sharma (51) Plant Science G

11:30- V. DeLeon (53) Plant Science G

Oral Presentation | Session H | 10:00- 11:55 am (Undergraduate)

JOIN LIVESTREAM

10:00- R. Johal (110) Chemistry UG

10:45- Y. Grewel (116) Biology UG

11:00- Q. Nguyen (118) Biology UG

11:15- L. Sano (121) Biology UG

11:30- O. Lopez (127) Biology UG/STEM Ed

Oral Presentation | Session I | 10:00- 11:55 am (Math Undergrad./ Graduate) 

JOIN LIVESTREAM

10:00- O. Soghomonian (108) Math UG

10:15- C. Righetti (109) Math UG

10:30- G. Burton (115) Math UG

10:45- R. Reynoso (120) Math UG

11:00- G. Marinez Lazaro (30) Math G

11:30- A. Ponce (52) Math G

Oral Presentation | Session J | 10:00- 11:55 am (Graduate)

JOIN LIVESTREAM

10:45- V. Taylor (49) Social Work G

Poster Presentations

Poster Session I | 8:15am-10:05am

JOIN LIVESTREAM

8:25 Erick Munoz (G)Chemistry

8:30 Subhadip Sarkar (G) Mechanical Engineering

8:35 Chase Lenert-Mondou (UG) Chemistry

8:40 Marina Lima (G) Transportation Institute

8:45 Inderpal Sekhon (G) Chemistry

8:50 Sitong Wu (G) Chemistry

9:00 Cindy Lopez (G) Child and Family Science

9:05 Varun Raj (UG) Chemistry

9:10 Chance Spencer (G) Physics

9:20 Kelly Kepler (UG) Chemistry and Biochemistry

9:25 Alyssa Nishikawa (G) Civil and Geomatics Engineering

9:30 Brielle Dodd (UG) Kinesiology

9:35 Parmeet Kaur (UG) Biology

9:50 Malvika Mukesh Jagtap (G) Industrial Technology

Poster Session II: 8:15am-10:05am

JOIN LIVESTREAM

8:15 Kiana Crisosto (UG) Psychology

8:25 Mukesh Reddy Chinreddy (G) Industrial Technology

8:30 Kathy Moua (G) Educational Leadership

8:35 Luis Luna Lara (G) Chemistry and Biochemistry

8:40 Katlyn McClellan (UG) Animal Science

8:50 Karina Bustos (G) Chemistry

8:55 Nancy Martinez (G) Chemistry

9:05 Tong Lee (UG) Chemistry

9:15 Jonathan Sanchez (G) Industrial Technology

9:25 Shadrach Gnanaraj Samson (G) Industrial Technology

9:30 Arshnoor Kaur (UG) Biology

9:35 Enrique Gutierrez (G) Industrial Technology

9:40 Patrick Reilly (G) Civil Engineering

9:45 Esveidy Oceguera Nava (UG) Chemistry

Poster Session III: 10:00am-12:00pm

JOIN LIVESTREAM

10:00 Sokunveary Siv (D) Educational Leadership

10:05 Vajidullah Molvizadah (G) Industrial Technology

10:10 Heather Galindo (G) Industrial Technology

10:20 Jingjing Piao (G) Industrial Technology

10:30 Saikrishna Kalimi (G) Industrial Technology

10:45 Giang Huynh (G) Counselor Education and Rehabilitation

10:50 Kristine Fajardo (G) Biology

10:55 Megan Morillas (UG) Psychology

11:00 Daniel Savala (G) Biology

11:05 Chandramouli Balachandar (G) Industrial Technology

11:10 Manuel Gonzalez (G) Biology

11:20 Theo Meyer (UG) Psychology

11:25 Joseph Kryger (G) Industrial Technology

11:40 Luz Gonzalez (G) Biology

11:50 Marcus Carranza (G) Biology

Poster Session IV: 10:00am-10:55pm

JOIN LIVESTREAM

10:00 Jennifer Ghosoph (G) Nursing

10:05 Morgan Benson (G) Nursing

10:00 Brenda Montoya (G) Nursing

10:15 Eriknaz Koroyan (G) Nursing

10:20 Natalie Betancur (G) Nursing

10:25 Michelle DeLeon (G) Nursing

10:30 Emily Zerlang (G) Nursing

10:35 Marycar Baniaga (G) Nursing

10:40 Savanna Johnson (G) Nursing

10:45 Veronica Ojeda-Ruiz (G) Nursing

10:50 Esther Cortes (G) Nursing

Three Minute Thesis (3MT)

3MT | Session K | 10:15- 12:00 pm

JOIN LIVESTREAM

10:15- A. Guerrero (13) Physics G

10:22-  K. Madrigal (107) Political Science UG

10:29- A. Madrigal-Garcia (18) Social Work G

10:36- M. Berrios (21) Physics G

10:43- A. Ahmed (23) Chemistry & Biochemistry G

10:50- C. Villegas (19) Chemistry & Biochemistry G

10:57- D. Pacheco (22) Biology G

11:04- V. Valencia (20) Biology G

11:11- J. Plascencia (24) Mech Engineering G

11:18- J. Jacinto (25) Chemistry G

11:25- D. Ashong (28) Chemistry G

11:32- R. Medina (27) Plant Science G

11:39- L. Clark (14) Public Administration G

11:46- M. Morado (26) Math G

11:53- M. Nuyten (15) Math G

12:00- K. Estes (16) Biology G