Department of Mathematics
Math Field Day- April 22, 2017 - Results
School Winners
First Place | Second Place | |
---|---|---|
Small Schools | University High, Fresno | Wonderful College Prep Academy, Delano |
Medium Schools | Clovis West High, Fresno | Dinuba High, Dinuba |
Large Schools | Clovis North High, Fresno | Edison High, Fresno |
First Place | Second Place | |
---|---|---|
Small Schools | Carden School of Fresno, Fresno | A.M. Thomas Middle, Lost Hills |
Medium Schools | Sequoia Middle, Porterville | Manchester GATE, Fresno |
Large Schools | Washington Intermediate, Dinuba | Granite Ridge Intermediate, Fresno |
Advisor Winners
Advisor | School | |
---|---|---|
Travel Farthest Away | Vincent Barulich |
A.M. Thomas Middle, Lost Hills |
Advisor of Overall HS | Denise DenHartog & Ara Kuyumjian | Clovis West High, Fresno |
Advisor of Overall MS | Eddie Green | Sequoia Middle, Porterville |
Individual Winners
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Madison Castle, Clovis West High | Jenshon Standing, Clovis West High | Evan Loewen, Clovis West High |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Javier Diaz, A.M. Thomas Middle | Jose Carbajal, Washington Colony | Kourtnie Demedeiros, Washington Colony |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
T. J. Adams & Joshua Castle, Clovis West High | Sagar Pyreddy & Neilabjo Maitru, Clovis North High | Logan Hernandez & Ryan Lauri, Clovis West High |
First Place | Second Place | Last Name |
---|---|---|
Maverick Zhang & Vincent Wang, Buchanan High | Riley Hernandez & Jake Bringetto, Clovis West High | Ecy King & Analicia Sosa, Clovis West High |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Ryan Rush & Nathanael Garcia, Sequoia Middle | Katya Nogin & Alana Reyes, Carden School of Fresno | Yasada Satpathy & Anushka Larson, Sequoia Middle |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Simon Cao, Clovis North High | Ryan Adisasmito-Smith, Clovis High | Andrew Lucchesi, Edison High |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Scott Cao, Clovis North High | Yoonji Kwon, Clovis North High | Richa Kumar, Clovis North High |
First Place | Second Place | Third Place |
---|---|---|
Luke Zhao, Granite Ridge Intermediate | Jane | Yosef Aktilu, Manchester GATE |