Provost's Awards Recipients

Excellence in Teaching

  • 2012-2013  Honora Chapman
  • 2011-2012  Asao Inoue
  • 2010-2011: Anne Petrovich
  • 2009-2010: John Franz
  • 2008-2009: Nagy Bengiamin
  • 2007-2008: Julie Olson-Buchanan
  • 2006-2007: Robert V. Levine
  • 2005-2006: Jim Farrar
  • 2004-2005: L-Jay Fine
  • 2003-2004: Susan B. Harris
  • 2002-2003: Charles Arokiasamy
  • 2001-2002: Ross LaBaugh
  • 2000-2001: Lillian Faderman
  • 1999-2000: Gail E. Tompkins
  • 1998-1999: Al McLeod
  • 1997-1998: Carlos Mueller
  • 1996-1997: James B. Tucker
  • 1995-1996: Roland Brady, III
  • 1994-1995: Carolyn B. Jackson
  • 1993-1994: Stephen Rodemeyer

Technology in Education

  • 2012-2013  Miles Ishigaki
  • 2011-2012  Bryan Berrett
  • 2010-2011: Brent Auernheimer
  • 2009-2010: Martin Shapiro
  • 2008-2009: Monica Fusich
  • 2007-2008: Mary "Cricket" Barakzai
  • 2006-2007: Scott R. Sailor
  • 2005-2006: Ida M. Jones
  • 2004-2005: Harald Otto Schweizer
  • 2003-2004: John Moghaddam
  • 2002-2003: Hye Ok Park
  • 2001-2002: Roy Bohlin
  • 2000-2001: Ron Parker
  • 1999-2000: Glen Doyle
  • 1998-1999: Elizabeth "Sam" H. Wilkerson
  • 1997-1998: Michael W. Thomas
  • 1996-1997: Melanie M. Bloom
  • 1995-1996: David L. Frank
  • 1994-1995: D. Greg Lewis
  • 1993-1994: Karen Jensen

Graduate Teaching and Mentoring

  • 2012-2013  Shane Moreman
  • 2011-2012  Saul Jimenez-Sandoval
  • 2010-2011: Susan Tracz
  • 2009-2010: Constance Jones
  • 2008-2009: Carol Fry Bohlin
  • 2007-2008: Saeed Attar
  • 2006-2007: Corrinne Hales
  • 2005-2006: Alejandro Calderon-Urrea
  • 2004-2005: Marilyn Wilson
  • 2003-2004: Alice Wright
  • 2002-2003: Sharon Brown-Welty
  • 2001-2002: Ali Peyvandi
  • 2000-2001: Gerardo Munoz
  • 1999-2000: Scott Stevens
  • 1998-1999: Diane M. Yerkes
  • 1997-1998: Karen Carey
  • 1996-1997: David L. Chesemore
  • 1995-1996: Shirley Kovaks
  • 1994-1995: D. Greg Lewis
  • 1993-1994: Karen Jensen

Faculty Service

  • 2012-2013  Henry Delcore
  • 2011-2012  Amanda Nicolson Adams
  • 2010-2011: David Schecter
  • 2009-2010: Michael Caldwell
  • 2008-2009: Don Priest
  • 2007-2008: Matthew Jendian
  • 2006-2007: Michael Botwin
  • 2005-2006: Timothy Stearns
  • 2004-2005: Steven White
  • 2003-2004: Donald Wise
  • 2002-2003: Peggy Trueblood
  • 2001-2002: Charles "Skip" Sherwood
  • 2000-2001: Richard Berrett
  • 1999-2000: Glen Doyle
  • 1998-1999: Sudarshan Kapoor
  • 1997-1998: Jerome E. Jackson
  • 1996-1997: Melanie M. Bloom
  • 1995-1996: Barlow DerMugrechian
  • 1994-1995: Dewey E. Johnson

Distinguished Achievement in Research, Scholarship or Creative Accomplishment

  • 2012-2013  Alam Hasson
  • 2011-2012  William Bommer
  • 2010-2011: Mamta Rawat
  • 2009-2010: Benjamin Boone
  • 2008-2009: Helene Joseph-Weil
  • 2007-2008: Angelica Carpenter
  • 2006-2007: Douglas Singleton
  • 2005-2006: Elaine Garan
  • 2004-2005: Matthew Sharps
  • 2003-2004: Charles Krauter
  • 2002-2003: Phyllis Kuehn
  • 2001-2002: Barbara Owen
  • 2000-2001: K. C. Chen
  • 1999-2000: Sergio Aguilar-Gaxiola
  • 1998-1999: Dickran Kouymjian
  • 1993-1994: Deanna Evans-Schilling— Innovation in Teaching*

    *Innovation in Teaching category was awarded for a single year.
    Professor Evans-Schilling's award was melded into this category when it was established in 1998-99.

Promising New Faculty

 2012-2013

  • Carmen Caprau
  • Linda Hauser
  • T. Hasan Johnson
  • Kevin Kuswa

  2011-2012

  • Jason Bush
  • Juan Carlos Gonzalez
  • Youngwook Kim
  • Elizabeth Payne

 2010-2011

  • Melissa Golden
  • J. Daniel Herring
  • Thomas Loewenheim
  • Ulrike Muller
  • Melanie Ram

 2009-2010

  • Yongsheng Gao
  • Jennifer Barth
  • Jason Immekus
  • Marnel Niles

 2008-2009

  • Amanda Adams
  • Vincent Biondo
  • Jill Bradley
  • Alex Espinoza
  • Krish Krishnan
  • Larry Riley, Jr.

 2007-2008

  • Thomas Attard
  • David Anthony Durham
  • Betsy Hays
  • Thomas Holyoke
  • Steven Rocca

 2006-2007

  • Kevin Ayotte
  • Steven Church
  • Jenelle N. Gilbert
  • Kenneth Hansen
  • James Mullooly
  • Segun Ogunjemiyo
  • Tamyra A. Pierce
  • Mamta Rawat
  • Klaus Tenbergen

 2005-2006

  • Mark Arvanigian
  • Wade Gilbert
  • Alam Hasson
  • Honora Howell Chapman
  • Angela Hudson

Distinguished Achievement in Assessment of Learning

2012-2013

Department of Criminology

2011-2012

Department of Electrical and Computer Engineering

2010-2011

Department of Nursing

2009-2010

Department of Counseling, Special Education and Rehabilitation